Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

Alena Mrákotová
26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a návyky spojené právě s danou denní dobou. Změna času, ať už o hodinu vpřed nebo vzad, může negativně ovlivňovat biorytmus mnoha lidí.

Historie změny času

První návrh na posun času vzešel roku 1907 od Williama Willetta, ale nebyl přijat. V České republice se každoroční změna času ustálila v roce 1979.

Proč se vůbec mění čas?

Hlavním důvodem, proč vůbec hodinky přetáčet, je vyvážení délky dne a noci. Posun času je realizován hlavně v mírném pásmu, což se týká všech zemí Evropy kromě Islandu, Grónska a některých norských ostrovů. V tropických oblastech by posun neměl význam, jelikož poměr dne a noci je vyvážený.

Dalším důvodem změny času byla úspora energie. Prodloužení dne mělo vést k nižším nárokům na světelné zdroje, a tím k menší spotřebě energie. Tento argument se však poslední dobou stává spíše terčem útoku. Vědci tvrdí, že díky technologickým vývojům se o úspoře energie přeměněné na světelný zdroj nedá vůbec hovořit, a naopak docházejí k závěrům, že spotřeba energie je možná ještě mnohem vyšší.

Navíc bylo zjištěno, že tato změna času vede k vyšší spotřebě pohonných hmot (lidé jezdí auty do pozdních večerních hodin daleko více) a ke zvýšenému počtu dopravních nehod.

Letní čas

  • mění se vždy koncem března
  • hodiny se posouvají o 1 hodinu dopředu
  • hůře se snáší - lidem chybí hodina spánku, navíc vstávají do tmy
  • nevýhodou je špatné přijetí kratšího dne, což může zapříčinit stavy únavy, depresí, podrážděnosti či snížené výkonnosti

Zimní čas

  • mění se vždy koncem října
  • hodiny se posouvají o 1 hodinu zpět
  • lépe se snáší především díky vstávání za světla

Většina lidí registruje změnu času jako negativní zásah do biorytmu svého organismu. Poruchy spánku spojené se změnou nastavení času by však měly do jednoho týdne ustoupit. Mnoho lidí má dlouhodobější problémy se spánkem, ale to dle vědců již nesouvisí s posunem času. Někdo tuto změnu vůbec nepocítí, jiní jí naopak přisuzují mnohá zdravotní úskalí.

Nejlepší recept na to, jak se poprat s hodinovým deficitem je celkem jednoduchý. Pomalu nechat zvykat své tělo na novou denní dobu tím, že v prvních dnech postupně půjdeme spát dříve třeba o 15 minut a interval postupně protáhneme na celou hodinu. Náš biorytmus se tak co nejlépe a nejrychleji srovná.

 

Jak bojujete se změnou času vy? Máte nějaký recept jak hodinový skok překonat?

Autor: Alena Mrákotová

Vitamíny pro těhotné a kojící matky
Technologie v medicíně. Jednoznačný přínos?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 1.díl
Kojení

Vše o kojení - 1.díl

29.04.2009

Kojení je bezesporu nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Znamená pro vaše miminko nejlepší začátek života. Kojením dáváte svému děťátku to nejcennější co máte – mateřské mléko – j ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...