Změna času, její příčiny a následky

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a návyky spojené právě s danou denní dobou. Změna času, ať už o hodinu vpřed nebo vzad, může negativně ovlivňovat biorytmus mnoha lidí.

Historie změny času

První návrh na posun času vzešel roku 1907 od Williama Willetta, ale nebyl přijat. V České republice se každoroční změna času ustálila v roce 1979.

Proč se vůbec mění čas?

Hlavním důvodem, proč vůbec hodinky přetáčet, je vyvážení délky dne a noci. Posun času je realizován hlavně v mírném pásmu, což se týká všech zemí Evropy kromě Islandu, Grónska a některých norských ostrovů. V tropických oblastech by posun neměl význam, jelikož poměr dne a noci je vyvážený.

Dalším důvodem změny času byla úspora energie. Prodloužení dne mělo vést k nižším nárokům na světelné zdroje, a tím k menší spotřebě energie. Tento argument se však poslední dobou stává spíše terčem útoku. Vědci tvrdí, že díky technologickým vývojům se o úspoře energie přeměněné na světelný zdroj nedá vůbec hovořit, a naopak docházejí k závěrům, že spotřeba energie je možná ještě mnohem vyšší.

Navíc bylo zjištěno, že tato změna času vede k vyšší spotřebě pohonných hmot (lidé jezdí auty do pozdních večerních hodin daleko více) a ke zvýšenému počtu dopravních nehod.

Letní čas

 • mění se vždy koncem března
 • hodiny se posouvají o 1 hodinu dopředu
 • hůře se snáší - lidem chybí hodina spánku, navíc vstávají do tmy
 • nevýhodou je špatné přijetí kratšího dne, což může zapříčinit stavy únavy, depresí, podrážděnosti či snížené výkonnosti

Zimní čas

 • mění se vždy koncem října
 • hodiny se posouvají o 1 hodinu zpět
 • lépe se snáší především díky vstávání za světla

Většina lidí registruje změnu času jako negativní zásah do biorytmu svého organismu. Poruchy spánku spojené se změnou nastavení času by však měly do jednoho týdne ustoupit. Mnoho lidí má dlouhodobější problémy se spánkem, ale to dle vědců již nesouvisí s posunem času. Někdo tuto změnu vůbec nepocítí, jiní jí naopak přisuzují mnohá zdravotní úskalí.

Nejlepší recept na to, jak se poprat s hodinovým deficitem je celkem jednoduchý. Pomalu nechat zvykat své tělo na novou denní dobu tím, že v prvních dnech postupně půjdeme spát dříve třeba o 15 minut a interval postupně protáhneme na celou hodinu. Náš biorytmus se tak co nejlépe a nejrychleji srovná.

 

Jak bojujete se změnou času vy? Máte nějaký recept jak hodinový skok překonat?

Změna času, její příčiny a následky patří do témat
 • Jan 17.11.2010 11:17:45

  No mě ten posun normálně see! Půl roku si zvykám a když už to skoro umím, tak to ti bastardi zase vrátí do normálu. No není to na posání? JE!!
  Podle mě je toto úlně k ničemu. Jen bych posunul pracovní dobu a je po problému.

 • letní čas KARLA 31.10.2010 10:15:38

  mě změna nedělá žádnýproblém ,myslím že je tohodně o psychice aovlivnování .Všude násstraší jaký neblahý dopadto na náš organismus má,jak se budeme špatně cítit,jak špatně na změnu budemereagovat.....lidi to vezmou dohlavy a považují to zapravdu a následně opravdunežádoucí účinkypoznají,protože tomu začalivěřit.Já si pouzepřetočím budíky a věřímsvému tělu ,že je moudré,ahravě si poradí se změnou.A to je všechno,víc se k tomunevracím,nerozebírám,to,nepitvám sev tom,neposlouchám nářkyostatních jak je to hrozné,jak si nemohou zvyknoutatd...a jsem v pohodě .Ránonormálně jako každý den seprobudím ve stejný čas 4.30 do práce a večer usnu bezproblémů.Vše je jen o tom,čemu skutečně věříte ajaké myšlenky si pustíte dohlavy.Stejně to působí i navirozy,kouření,nemoce,práci....

 • zimní čas Monika Havlová 27.03.2009 11:54:18

  Je pravda, že víkend bude o hodinu kratší. ach jo.

  • Re: zimní čas Zorka 26.10.2010 11:16:45

   Já tedy nevím, ale myslím, že víkend bude o hodinu delší.

 • Změna času Jana 26.10.2010 10:39:08

  Tak jsem se právě dozvěděla, že první dva roky mého života se čas neměnil!!!! Paráda!!! Hned by to zase zrušila, dělá to problémy mi, manželovi i našim třem dětem a trvá to docela dlouho, než si zvykneme. A ten týden, co to pak přejde..je tam víkend, kdy si člověk musí svoje vnitřní hodiny prostě přetočit....

 • Mirda 24.02.2010 16:02:49

  První zmínka o LČ byla již za Římské vlády,tehdy navržená jedním ze senátorů a po týdnu byl tento nesmysl zrušen.Slunce není taky možné posunout dopředu nebo dozadu o hodinu.
  Ať žije normální rozum.

 • souhlas Marek Kroupa 27.03.2009 09:23:46

  Já souhlasím, taky mi týden trvá než si zvyknu na to vstávání :( Zimní čas je prostě lepší.

 • letní čas Petra Levová 27.03.2009 08:11:44

  Já se na to vůbec netěším, protože mi trvá tak týden až 14 dní než si na to vstávání zvyknu.


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku