Změna času - jak ji snášíme

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Dnešní noc bude o hodinu kratší. Ve dvě hodiny v noci se změní zimní čas na letní. Hodiny se posunou o hodinu dopředu, ze druhé hodiny ranní na třetí hodinu. Již několik let vyvolává změna času řadu otázek. Co nám změna času přináší? Skutečně ušetří letní čas energii? A jaký vliv má tato změna času na naše zdraví?

Dva časy v jednom roce

Vůbec prvním člověkem, který navrhl koncept letního času, byl Ben Franklin, stalo se tak v roce 1784. Franklin prosazoval motto: “brzy do postele a brzy spát”. Jeho přáním bylo, aby se lépe využívalo přirozené světlo.

K realizaci této myšlenky došlo až před začátkem první světové války. První stát, kde byl letní čas zaveden, bylo Německo, které se tak snažilo ušetřit uhlí pro válečné účely. Brzy se k němu přidaly i další státy, včetně Rakouska-Uherska.

Původním důvodem tedy byla úspora energie, dnes je tento důvod mnohými zpochybňován. Během letních měsíců je úspora elektrické energie odhadována pouze na 1 - 2 %, zatímco během října spotřeba energie o 2 % naroste. Takové jsou neoficiální údaje v České republice. Na druhou stranu existují zprávy, které úsporu energie potvrzují. Například v Kalifornii je prokázáno, že letní čas ušetří jedno procento energie denně.

Jak snášíme změnu času?

Na rozdíl od méně “problematického” přechodu na zimní čas, si lidé v den posunu hodinových ručiček na letní čas musí ubrat jednu hodinu ze svého spánku. Zvyknout si na tento posun nám trvá průměrně kolem jednoho týdne. Během této doby se snažíme změně času přizpůsobit své biologické hodiny. Takovou časovou adaptaci může každý z nás vnímat odlišně.

Mnohým rodičům malých dětí to přináší komplikace, neboť změna času narušuje denní a spánkový režim dětí. Také pro lidi, kteří stávají do práce např. v pět hodin ráno, je posun hodinové ručičky zpočátku velmi nepříjemnou záležitostí.

Pro lidi s psychickými potížemi, kteří jsou uvyklí určitým stereotypům, může být změna času jedním ze spouštěčů horšího psychického stavu. Zdravý člověk se v důsledku změny času do trvalých psychických problémů dostat nemůže.

Někteří kritici poukazují na to, že může mít posun času neblahé důsledky na lidské zdraví, a to zejména kvůli narušení našich biologických rytmů. V roce 2008 švédští výzkumníci zveřejnili zprávu, že bezprostředně po dni, kdy dochází ke změně času, je více lidí, kteří dostanou srdeční infarkt, údajně se také zvyšuje počet sebevražd. Kazachstán v roce 2005 odstoupil od letního času právě ze zdravotních důvodů obyvatelstva.

Naopak mnozí na změně času vyzdvihují, že mají po práci ještě více času na své volnočasové aktivity; sportovní aktivity, večery s rodinou a přátely mohou být delší než před tím. Možná k tomu více, než změna času, vybízí příjemné počasí a více světla přes den. Čas navíc ve večerních hodinách s sebou může přinést zvýšenou fyzickou aktivitu, a redukovat tak deprese.

Někteří poukazují na to, že změna času snižuje výskyt dopravních nehod, neexistuje však žádná studie, která by taková tvrzení jednoznačně potvrzovala.

Jak si rychle na změnu času zvyknout

Rozhodně pomůže, doženete-li spánkový deficit krátkým spánkem přes den nebo naopak naplníte-li odpoledne nějakými aktivitami na čerstvém vzduchu, po kterých lépe a dříve usnete.

Snažte se omezit množství škodlivých látek, které přijímate a narušují vám kvalitu spánku, jako je např. kofein či alkohol.

Letos je pro všechny děti a pro ty, kteří nepracují o svátcích, velikou výhodou, že po nedělní změně času je velikonoční pondělí, kdy budeme mít šanci dohnat spánkový deficit.

 

A jak nesete změnu času vy? Máte nějaké tipy, jak časový posun hladce překonat?

 

Redakce Zdravě.cz přeje svým čtenářkám a čtenářům krásné velikonoční svátky a také brzký příchod skutečného jara.

Změna času - jak ji snášíme patří do témat
 • letní čas jméno 05.01.2014 11:47:26

  U mě je spíš problém při přecházení z letního času na zimní, zatímco ze zimního na letní by mi problém nedělal. Při přecházení na zimní čas, a nejen při přecházení na něj, ale vůbec po celou dobu, co je zimní čas, mám horší náladu, protože je odpoledne příliš brzo tma. Navíc, když je pěkně a chceme se někam projít, máme na to méně času, protože je dříve tma. Navrhoval bych, aby po celý rok byl letní čas. Jednak se vyhoví těm, kterým změny času vadí a jednak bude lépe využité denní světlo. Například když jsou dlouhé dny, lépe vyhovuje letní čas z toho důvodu, že kdyby byl zimní čas, bylo by ráno příliž brzo světlo, což je k ničemu a ta hodina světla by se lépe využila večer. Když jsou krátké dny, tak taky by lépe vyhovoval letní čas, protože by odpoledne nebyla tak brzo tma. Ráno by sice bylo později světlo, ale to tak moc nevadí, protože odpoledne se to světlo dá využít lépe.

 • spaní v pohodě Marie 10.04.2013 14:54:06

  Prostě pár dní před změnou času začněte chodit o půlhoďky dříve spát a po změně času vám ani nepřijde, že vstáváte o hodinu dříve.

  Mě se špatně usíná a spí, když jsem ve stresu. Ale našla jsem vychytávku. Je to polštář Tulík, je i s rukou, obejme mě, a to se to potom spinká.

 • Letní čas Ivan 04.04.2013 18:34:37

  Zdravím, a mám jen jednu poznámku. Zkuste se vžít taky do lidí, kterým to nevadí!! Já bych posunul čas v létě i o dvě hodiny. Ať je večer pěkně světlo na různé grilovačky, zábavy a podobně. Proč se to stále řeší? Dělám na směny, jednou vstávám v 1.30, podruhé v 8.00, z odpolední přijdu jednou ve 20.00, pak třeba až po půlnoci, ve volnu spím třeba i do 12.00. Tak o co se pořád hádáme? Každý to má snad jinak, ne? Takže, když už je to zavedeno, tak NECHAT!!!

  • Re: Letní čas Lada 04.04.2013 21:39:35

   Promiňte, ale problémy se v civilizovaných společnostech neřeší ve prospěch těch jimž nevadí.
   Naopak zásadou je řešení takové, aby nikdo nebyl poškozován.

   Zastáváte-li opačný názor, stáváte se problémem.

 • změna času milča 52 let 30.03.2013 22:30:26

  mě to nikdy nevadilo ,prostě si to vůbec neberu do hlavy ,jen přetočím hodiny a tím to pro mě končí,myslím že záleží jaký k tomu zaujmete postoj,jak si to nastavíte v hlavě,když se tím budete v myšlenkách pořád zaobírat,mluvit o tom,nadávat tak se podle toho také budete tak cítit

  • Re: změna času Lada 31.03.2013 10:58:04

   Milá Milčo, patříte asi k té menšině lidí, kteří jsou vůči změnám času odolní. Nebo si problémy nepřipouštíte. Nezbývá než závidět.
   Jsou však lidé, kterým to vadí. A nebývá to zpravidla tím, že by si problémy vytvářeli sami svými postoji. Já patřím k těm LČ postiženým. Každoročně.
   A opravdu není o co stát.
   A ono to není jen nějaké subjektivní zdání. Je to zcela objektivně a vědecky potvrzeno. Odkazuji na práce paní RNDr. Heleny Illnerové, DrSc, bývalé předsedkyně Akademie věd České republiky.
   A změny času nevadí jen lidem, ale i zvířatům. (stejně jako přesvětlení měst třeba ptactvu)
   Takže Vám přeji a závidím odolnost, ale LČ je objektivní nesmysl subjektivně a objektivně mnohým ubližující. Komu prospívá?

   • Re: Re: změna času Jura 01.04.2013 09:00:49

    Milčo, vám by nevadilo vstávání do mrazivé noci a usínání při slunečním svitu, aby jste měla alespoň 7 hodin spánku? Určitě máte pracovní dobu která začíná později než v 6hod ráno. Když jsem navštívil Prahu, velice mě udivilo, že do 9hodiny ráno byly prázdné ulice. Potom se nedivím na kladnou odezvu u úředníků, zaměstnanců obchodu a služeb, u kterých pracovní doba začíná až v dopoledních hodinách. Ale co průmysl, zedníci, strojaři, popeláři, rozvozy zboží? Na ně chytré zákonodárné hlavičky nepamatují.

    • Re: Re: Re: změna času Lada 04.04.2013 21:20:20

     Musím Vám dát zapravdu. Krávy hodinky nenosí, slepice taky ne. Opravdu se řídí světlem, tak jak to má být. A vnitřnimi hodinami - ty opravdu fungují.
     A podle toho by měly být také krmeny a jinak obsluhovány - ty krávy a jiná hospodářská h*****. Tedy opět: každá změna škodí !....
     Ale hlavně - zvířatům ty změny času, potažmo životního rytmu opravdu škodí.
     Na zvířatech všelikých druhů byl a je prováděn výzkum biorytmů a vliv jejich narušování vnějšímy vlivy - tedy především simulovanými změnami denního času.
     Proto ten odkaz na práce paní RNDr. Heleny Illnerové, DrSc. Je to problém složitý a stále je tam co objevovat.
     (jistě by bylo snazší a průkaznější provádět výzkum přímo na lidech, co tvrdí, že změny času nikomu nevadí - ale jsme přece humanisté)
     Doporučuji všem do problematiky lehce nahlédnout. Třeba si poslechnout některá povídání paní Heleny Illnerové z webového archivu bohužel bývalého radia Leonardo. Možná vás to udiví.
     Přeji pohodové jarní dny, byť s Letním časem.

     • Re: Re: Re: Re: změna času Lada 04.04.2013 21:26:32

      Proč je zahvězdičkováno slovo označující tradičně česky užitková zvířata ??? Případně živočichy obecně ???
      Tedy dobytek, brav či drůbež. Zkrátka "h***** Boží"
      To nejsou vulgarismy.

   • Re: Re: změna času Ivan 04.04.2013 18:48:24

    Jak to může vadit zvířatům? Krávy mají hodinky? A slepice v kurníku? Zvířata snad žijí podle světla, a to je pořád ve stejnou dobu!!!

 • Zmena času Blesik 31.03.2013 15:16:31

  Neznám osobně nikoho, komu by změna vadila. Vítám ji. Je fajn mít každý den po práci hodinu světla navíc, která nám prodlouží využití volného času. Kdo z nás nejde nikdy spát o hodinu déle. než obvykle a pak to nedospí? Také si myslím, že to je jen v hlavě. Tedy o přístupu. Jsem v důchodu, mám své zdravotní problémy, ale se změnou času žádné. Docela by mne zajímalo, jaké problémy mají ti, co se změnou nesouhlasí. I malé dítě si do tří dnů zvykne usínat o hodinu dříve.

  • Re: Zmena času Jura 01.04.2013 08:22:15

   Milá Blesik, pokud neznáte nikoho, komu vadí LČ, potom se nedivím. V domově důchodců nemusíte vstávat do zaměstnání před 4hod. ráno, když směna začíná v 6hod. Vstávám do velmi chladné noci,tudíž vydatně oblečen, po směně v autobuse při vedru ze sluníčka zpocený. Tohle mi na zdraví neprospívá. Již 1hodina činí v jarních měsících rozdíl až 6 stupnů tepla! Ti, co tvrdí, že je letní čas výhoda, mají určitě pracovní dobu později než od 6hod. Mezi ně patří i důchodci jako vy. Závidím vám.

   • Re: Re: Zmena času Ivan 04.04.2013 18:44:29

    No tak vy jste ale teplotně nepřizpůsobivý jedinec!!! Stačí se přiobléct, nebo vysléct. Proboha!!! Dělám řidiče MHD už 32 let!!!

 • letní čas :-) Alena 31.03.2013 13:53:41

  Nejen že mi nevadí, ale dala bych přednost celoročnímu letnímu času. Je přece lepší si hodinu přivstat a mít pak o hodinu delší odpoledne, než vstávat později a od podzimu do jara se vracet z práce potmě...

  • Re: letní čas :-) logický argument ? Lada 31.03.2013 18:44:59

   Aleno, Aleno . Vaše přání aby byl letní čas zaveden celoročně je půvabné.
   Má zvláštní logiku. Asi ve stylu: "Chodím soustavně všude moc brzy a pak zbytečně čekám. Tak je nutné upravit čas, případně kalendář." ...
   Není trochu rozumější nechat čas na pokoji a upravit si denní režim a třeba i pracovní dobu? Zkuste zapřemýšlet.
   Děkuji

   • Re: Re: letní čas :-) logický argument ? Jarmila 04.04.2013 09:52:42

    Lada ma naprostou pravdu, neni co dodat.. - nechat byt prirodu a vsechno se nesnazit menit, to je zaklad.. stejne se nic neusetri..-na to uz konecne i prisli !!! mame se z "vychodu" co ucit.. zdravi je jen jedno

  • Re: letní čas :-) Frantiska 02.04.2013 19:03:34

   Aleno,pokud dobře spinkáte,tak je Vám HEJ! To,ale nemusí trvat věčně.... My,co neumíme napovel usnout, víme své.....!!!

 • nevím jestli čas... ravicu 31.03.2013 15:11:36

  nevím jestli to bude časem, ale mě se asi bude týkat ta sebevražda, už prostě nemůžu.

 • Komu to prospívá? Lada 30.03.2013 18:33:02

  Již dlouho všichni víme včetně expertů, že letní čas ničemu neprospívá, naopak škodí. Veškeré opačné argumenty jsou zcela irelevantní.
  Přesto EU tuto zvrácenost koordinuje a trvá na ní. Dle mého pořesvědčení letní čas slouží pouze k buzeraci obyvatelstva (omlouvám se za lidový termín, ale je zcela výstižný). Občan má být přesvědčen, že nařízení vrchnosti jsou nezpochybnitelná byť všichni i vrchnost vědí, že jsou to nesmysly. Je to jenom v případě letního času?
  Uřčitě ne, ale tady je to všem jasné. Úřady nás nutí mít poledne v 11 hodin :- (( a nám nezbývá než to akceptovat. Tím je nám sdělováno, kdo tady rozhoduje a co my s tím můžeme.
  Chystá se snad nějaká celoevropská petice proti LČ ze strany KDU .
  Určitě podepíšu.
  Chystá se

 • Letní čas? D***** na entou! Petr K 30.03.2013 18:03:26

  Jak mi, tak i většině z rodiny či známých letní čas vadí a jsme proti. Nechápu, proč se už roky jen kecá a uvažuje o jeho zrušení, ale nic nedělá! Takže řečeno jednoduše a prostě - máme se zase lecos učit a už i od Kazachstánců ...


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku