Jak je důležitý zdravý spánek

Dnes se zamyslíme nad spánkem a nad tím, co je nutné udělat pro jeho zkvalitnění. Spánek je velmi důležitý. Nepodceňujte ho!

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání, krevní tlak se snižuje. Tělo odpočívá a zároveň se nám „filtruje" mozek. Zpracovává veškeré podněty, které jsme mu přes den dali. Zjednodušeně můžeme říct, že třídí myšlenky a zážitky. Některé z nich ukládá do paměti, ty méně důležité budou časem zapomenuty.

Spánek dělíme na dvě fáze, které se střídají. Jde o REM fázi a NonREM fázi. V REM fázi se zdají sny. Jejich vznik je stále ještě nejasný. Někteří psychologové tvrdí, že se nám do snů promítá vše za uplynulý den - vše, co jsme viděli, zažili, ale i to, na co jsme si jen vzpomněli.

Zdravý spánek

Zdravý spánek by měl trvat u dospělého člověka 6 - 9 hodin. U dítěte by měl být delší. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku. Neměli bychom příliš ponocovat, protože noční spánek je nejzdravější, zejména mezi 12. a 2. hodinou.

Důležitá je také správná postel, proto při její koupi pečlivě vybírejte. Matrace musí být prodyšná. Nutná je také její pevnost, ale zároveň schopnost kopírovat tvar těla. Dbejte i na výběr vhodných lůžkovin a nezapomínejte větrat. V noci by mělo být v ložnici trošku chladněji. Pod dekou vám jistě zima nebude a kvalita spánku se tím mnohem zlepší.

Máte v ložnici příliš rostlin? Zbavte se jich! Přes den sice vyrábí kyslík, ale v noci nám ho berou.

Důležitá je také psychická vyrovnanost před usnutím. Odebírejte se na lůžko klidní a připraveni na spánek. V tuto dobu vypusťte problémy, kterým jste čelili nebo které na vás čekají následující den. Člověk má usínat klidný a spokojený. Není-li tomu tak, odrazí se to nepříznivě na kvalitě spánku.

Zdravý spánek přispívá k duševnímu zdraví, dobré náladě a celkové pohodě. Mějte to stále na paměti!

Každému se občas stane, že se nevyspí zrovna do růžova. Jistě to znáte. Bolí vás hlava, necítíte se dobře, jste podráždění a celý den vám nic nejde. V tomto okamžiku si uvědomíte, že je kvalitní spánek opravdu důležitý.

Dlouhodobě špatný spánek

V poslední době jsou poměrně časté problémy s nespavostí. Ty jsou způsobeny stresy, které v dnešní době zažíváme ve zvýšené míře. Naše tělo i mysl jsou v napětí a této tenze se nám nedaří zbavit ani v okamžiku, kdy se chystáme jít spát. Zaměstnáváme-li mysl ještě v posteli, bráníme jí odplout do říše snů.

Pokud máte problémy se spánkem delší dobu, navštivte lékaře a poraďte se s ním. Dlouhodobá nespavost dokáže hodně potrápit.

Nezapomínejte na důležitost zdravého spánku. Díky němu regenerujeme své tělo a mysl. Přizpůsobte všechno tak, aby váš spánek byl co nekvalitnější. Uvidíte, že se zvedne i kvalita vašeho života.

Jak je důležitý zdravý spánek patří do témat
 • Melatonin Katinka454 04.04.2016 19:15:16

  dobrý den, mohu doporučit Melatonin od Aurum

  • Re: Melatonin LukasW 25.09.2016 10:52:48

   Je vhodná pěnová matracekdyž spím na břiše a mámnadváhu? Četla jsemwww.covybrat.cz/nejlepsi-matrace/ že do pěnové matracemůže člověk zapadnout anení to moc zdravé.

 • Spánek a světlo MagdalenaS 22.11.2014 22:35:05

  Dobrý den, často slýchám,že není dobré usínat utelevize. Tomu rozumím,protože zvuky a světelnézáblesk mohou spánek rušit.Jak je to ale se spaním zasvětla? Je pro kvalitníspánek nutná úplná tma,nebo je dobré nechatroztažení závěsy a snažitse dodržovat přirozenébiorytmy, nebo dát tělualespoň nějakou šanci?Uvažuji o tom proto že sechystám na nákup novýchoken a budu zvažovat i jejichzatemnění. Zatím jsem mělaklasické žaluzie spolu sezávěs, ale chtěla bychnově rolety. Zvažuji, jakérolety vybrat vzhledem kjejich propustnosti. Třebazde v tabulce:http://www.garol.cz/jak-vybrat-spravnou-roletu-a79 je to odmalého zatemnění po zcelazatemňující látky. A tadyjedno video k těmcirkadiánním rytmům:http://www.youtube.com/watch?v=UbQ0RxQu2gM, třeba vás toněkoho také zaujme.

  • Re: Spánek a světlo Natálie 15.07.2016 10:07:10

   Když je tma tak mozek vytváří hormon zvaný melatonin, který významně přispívá ke kvalitě spánku a všech procesech, které při něm probíhají. Takže spát při osvětlení nedoporučuji. Na druhou stranu každý má vlastní vnitřní hodiny a někdo zkrátka nemá možnost spát vždy v noci (noční směny apod.). Míru světla vnímají receptory v oku (což je asi jasné). Takže když nemůžu jít spát v úplné tmě já (jsem na VŠ, takže se občas někdo učí a svítí lampičkou...) tak jsem si pořídila škrabošku. Jestli se moc nepřevalujete tak v pohodě vydrží celou noc na očích a opravdu vytvoří absolutní tmu. Doporučuju si ji před koupí vyzkoušet kvůli délce gumy a jestli někde neskrabe.

 • Hedvika 18.06.2015 08:47:29

  Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí v našem životě.. organismus, včetně svalů a naší mysli odpočívá a je důležité na něj dbát, nebo budeme líní a tlustí :) Já třeba zjistila, že jsem měla skoro celý svůj život špatnou matraci, všechno mě bolelo a já si to ani neuvědomovala..koupili jsme si s manželem partnerskou matraci z moderni-matrace.cz (nechci dělat reklamu, ale těch matrací je moc a moc, tady mají ale i rady, jak ji vybrat).. no a spíme jak dva do vody vhození :D

 • Kača 20.05.2015 09:49:55

  Spánek je určitě moc důležitý pro náš organismus. Vidím to i na sobě, když jdu spát později než normálně, tak jsem potom celý den taková rozlámaná a unavená. Hodně velkou roli na tom podle mě má i matrace.

  • Re: Tatiana 20.05.2015 09:56:17

   Musím souhlasit. Matrace má na spánek hodně velký vliv. Dříve jsme měli nějakou levnou matraci, když jsem zařizovali byt tak těch peněz moc nebylo. Ale teď jsme zainvestovali do lepší matrace a spí se mi nádherně. :)Takhle dobře se mi už dlouho nespalo.

   • Re: Re: Kača 20.05.2015 10:00:38

    Můžu se zeptat jakou matraci jste si pořídila? Přemýšlím právě taky nad výměnou matrace. Ta moje už je docela uležená :)

    • Re: Re: Re: Tatiana 20.05.2015 10:05:56

     Já jsem si kupovala matraci mabo. Konkrétně teda Matrace LUXURY. Nemůžu si stěžovat. :)

     • Re: Re: Re: Re: Kača 20.05.2015 10:15:42

      Myslíš tuhle:http://www.matrace-mabo.cz/cz/zbozi/matrace/matrace-extraline/56-matrace-luxury.html?Tybláho, to není zrovnalevná matrace.

      • Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 20.05.2015 10:22:59

       Levná asi není, ale za to je velmi kvalitní. Už ji mám skoro rok a není nikde ani trochu uležená. Pořád se mi na ni spí tak dobře, jako na začátku.

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kača 20.05.2015 10:32:14

        No ještě aby za ty peníze nebyla kvalitní. Ale když tak koukám na nabídku, mají tam i levnější. Ty už jsou pro mě více přijatelné.

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 20.05.2015 10:40:11

         Tak určitě tam najdeš něco přesně pro tebe. :) Já jsem chtěla opravdu kvalitní matraci, tak jsem si za ni zaplatila. A udělala jsem jedině dobře, opravdu se mi skvěle spí. 

         • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kača 20.05.2015 10:45:05

          No uvidíme, musíme s manželem něco vybrat. Ty naše jsou opravdu hrozné už. :(

          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 20.05.2015 10:51:01

           Takové matrace jsou naprd pokud se ti na ni špatně spí. Mě dříve strašně bolela krční páteř a teď už o páteři ani nevím. Mohlo to být polštářem a nebo taky matrací. Manžela taky občas bolely záda a teď nic. :)

           • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kača 20.05.2015 11:01:42

            To věřím, že to na to může mít vliv. O tom už jsem taky četla. A taky jsem četla o tom, že teď tě sice bolet nic nemusí, ale ve stáří by mohlo. Proto bysme si měli kupovat dobré matrace i teď ať tomu předcházíme.

            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 22.05.2015 09:50:08

             No vidíš, tak já tomu už předcházím! :)

             • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Leňule 22.05.2015 09:51:37

              Taky mám doma matraci od firmy mabo, ale teda tu levnější Matraci FEMA SOFT :) Taky jsem moc spokojená.

              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 22.05.2015 10:04:07

               No určitě! Ty matrace jsou dobré. Chci se zeptat, nemáš náhodou na ní i ten chránič?

               • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Leňule 22.05.2015 10:14:24

                Mám, ale jen ten levný s těma záchytkama na boku :)

                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 22.05.2015 10:24:02

                 A pomáhá ti to nějak nebo něco? Přemýšlím nad tím, že si ho pořídím.

                 • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Leňule 22.05.2015 10:30:14

                  No, my máme tyhle matrace i pro děti. A u nich to je třeba na místě. Děti prostě neuhlídáš a občas se nějak zamažou a potom si vlezou do postele. Takže se mi to lépe čistí. :)

                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 22.05.2015 10:46:50

                   Jo jasně, to dává docela rozum. :)

                   • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kača 22.05.2015 11:00:31

                    Docela mě lanaříte, asi se na ně kouknu podívat a vyberu něco s nabídky mabo.

                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tatiana 22.05.2015 11:11:53

                     Vyzkoušej a uvidíš, je to především na tobě :)

 • Caj na spanok Halin 02.06.2009 11:58:52

  Mavam problemy so zaspavanim – je to ciastocne nervoveho aj ineho zdravot. povodu. Skusala som caje na spanie ale bez nejakych vyraznych ucinkov. Nedavno som citala na http://www.fitcomplex.sk/…deji-energie zlozenie caju, ktory mi fantasticky ucinkoval. Nenasla som vsak taky hotovy, tak si ho je potrebne namiesat z jednotlivych by­lin.


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku