Spánek a sny

Zdravé spaní bez alergenů

Pavlína Šourková
01.04.2009

Lůžko téměř každého člověka by pod mikroskopem vypadalo jako nějaká krajina z hororového filmu. Všude jemné částečky prachu smísené s kožními šupinkami a mezi nimi se pohybují miliony odporně vypadajících roztočů, kteří se živí vším, co jim příjde pod kusadlo...

Pro alergika se stává takové lůžko nebezpečné, místo aby sloužilo k regeneraci a odpočinku. Nastává situace, která se musí co nejrychleji vyřešit. Možná nadsázka, ale stastiky říkají, že roztoči jsou hned po pylových alergiích nejčastější příčinou alergických potíží. Jak by tedy mělo vypadat lůžku, aby se zabavilo prachu a roztočů, kteří si tolik libují v našich teplých a vlhkých postelích?

Matrace

Podle odborníků žádná ideální matrace neexistuje. Přesto při výběru byste měli dbát na několik upozornění.

  • Měla by být kvalitní z hlediska lehací plochy (dobře elastická, zónová, s možností výběru z několika tvrdostí).
  • Měla by být dostatečně prodyšná.
  • Potah matrace by měl být snímatelný - ideálně dělený (ze dvou samostatných polovin spojených zipem po celém obvodu matrace - lépe se pere, máchá i suší). Materiál potahu by měl umožňovat praní na 60°C, lépe na 90°C (bavlna s výplní z tzv. dutého vlákna).
  • Jádro matrace je vhodné vysávat. Nejvhodnějším materiálem pro jádro matrace je kvalitní studená pěna. Nedoporučují se latexové matrace, které mají horší prodyšnost a latex sám o sobě může být zdrojem alergie. I pružinové matrace nejsou vhodné kvůli horší možnosti údržby.

Rošt

Rošt by měl matraci podpořit v jejích prodyšných vlastnostech. Vhodný je lamelový nebo pevný dřevěný rošt (dle typu matrace). Nevhodná je rovná deska, hůře se udržuje a odvětrávání lůžka nesplňuje patřičné normy.

Lůžkoviny

Peřiny a polštáře mohou být péřové, z ovčí vlny nebo z dutého vlákna.

  • Péřové lůžkoviny: Peří samotné většinou alerii nezpůsobuje, za alergii mohou roztoči, kterým se v peří daří. Nutno podotknout, že lépe než-li v ovčí vlně či dutém vláknu. Není však nutné se mu vyhýbat. Platí,  stejně jako u ostaních lůžkovin, pravidelně prát. Jde to ale pouze u specialistů a je to tedy finančně náročnější.
  • Ovčí vlna: Ovčí vlna má hned několik pozitivních vlastností. Je termoregulační (nedochází pod ní k nadměrnému pocení), pohlcuje vodu (pot) a antistatická (odpuzuje prach). Navíc obsahuje lanolín, látku, která chrání před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy. Také snižuje křehkost a lámavost vlny a tím snižuje prašnost. Navíc má uklidňující účinky na pokožku (zklidňuje a působí protizánětlivě). Podle popsaných vlastností má všechno, co by měla pokrývka pro alergika mít. Objevili se však  zprávy, že ovčí rouno je chutnou pochoutkou pro roztoče, a že citlivý lidé na srst mohou pod pokrývkou trpět. Ale pravdou je, že z mnoha diskuzí na internetu vyplývá, že alergici jsou veměs s ovčí vlnou spokojeni.
  • Duté vlákno: Nejvhodnějším materiálem pro alergiky je duté vlákno - 100% polyester. Největší výhodou je, že snese praní na vyvářku a můžeme ho bez problému prát doma.

Povlečení

Doporučuje se měnit ho jednou za týden a prát minimálně na 60°C. Vhodný materiál je balvna.

Bariérové povlaky

Na matrace a lůžkoviny se dají koupit speciální povlaky, které nepropouštějí roztoče ani další alergeny. Doporučováno lékaři! Jsou prodyšné i pohodlné na spaní. Povlaky je možno prát do 60°C. Nevýhodou je jejich vysoká cena.


Rady na závěr

  • Roztoče ničí teploty nad 60°C - je třeba lůžkoviny při této teplotě prát nejméně třicet minut.
  • Je žádoucí prát lůžkoviny, nejméně jednou za dva měsíce.
  • Na trhu jsou i přípravky, které hubí roztoče - poraďte se s lékařem.
  • Opatření v posteli celý problém nevyřeší. V místnosti, kde se spí je nutné: často větrat, málo topit (19°C je vhodná teplota ke spánku), udržovat vlhkost vzduchu 40-50% (např. I pomocí zvlhčovače vzduchu), dobře uklízet, často stírat prach vlhkou utěrkou, nepouštět zvířata do místnosti, kde se spí.

Boj s prachem a roztoči není jednoduchý. Jejich výskytu v našich postelích se nikdy zcela nevyhneme, ale můžeme je výrazně potlačit!

A jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Pavlína Šourková

Jak nakupovat efektivně a zdravě
Vajíčka, symbol Velikonoc

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...