Spánek a práce na směny

Práce na směny může snadno rozhodit rytmus biologických hodin v těle člověka, který vychází z 24hodinového cyklu.

Dle něj považujeme za samozřejmost, že čas práce je přes den, zatímco noc je vhodná doba na odpočinek. Problém tohoto rozladění, které může být následkem právě práce na směny, se označuje pojmem desynchróza. Není divu, že práce na směny nás může poznamenávat, a není pro nás lehké se jí přizpůsobit. Ne každý se na ni muže adaptovat a některým lidem se to ze zdravotních důvodů ani nedoporučuje - např. diabetikům.

Kromě jiných nepříjemných vlivů, které na nás práce ve směnném provozu může mít, se velmi často objevují potíže se spánkem. V řízení cyklu spánku a bdění hraje podstatnou roli hormon melatonin. Ten je tvořen epifýzou v mozku a dává podněty k produkci jiných hormonů, které regulují např. trávení, menstruaci a řadu dalších tělesných procesů. Je produkován hlavně v prvních 16 letech života, pak jeho tvorba postupně klesá. Je znám jako prostředek na podporu spánku, zejména po 40. roce věku je užíván poměrně často. Při podání před spaním pomáhá zkrátit dobu usínání a případně zlepšit kvalitu spánku.

U spánku není ani tak rozhodující, jak dlouho trvá, ale zda je opravdu kvalitní. Potřebná délka je u každého velmi individuální. Spíše u sebe sledujte, jak se cítíte po probuzení a zda jste opravdu odpočatí. Pokud vám k tomu stačí třeba pět hodin spánku, není na tom nic špatného. Někdo však naopak potřebuje dobu spánku delší a je nutné, aby si k tomu vytvořil vhodné podmínky. Pro někoho může být obtížné spát přes den vlivem světla a jiných rušivých vlivů. Bývá doporučováno i rozdělení spánku do doby po směně a doby před směnou. Obecně platí, že přes den lidé spí kratší dobu. Nejvýraznější vliv na spánek má střídání směn. Pokud by k spánku nedošlo, hrozí nesoustředěnost, usínání během dne a také možnost, že v pracovní době něco zanedbáte.

Mezi dalšími nepříjemnými dopady práce na směny lze uvést:

  • poruchy soustředění
  • žaludeční obtíže
  • nemoci oběhového systému
  • podrážděnost
  • depresivní náladu
  • snížení pracovní výkonnosti
  • ospalost při práci

Pokud si nenajdete možnost kvalitního spánku, může to poznamenat i vaše vztahy s okolím. Na ostatní pak můžete lehce reagovat podrážděně, či můžete mít neustále špatnou náladu, za což vás zřejmě okolí příliš chválit nebude. Je tedy lepší snažit se vytvořit si co nejpříjemnější plán, který vám samotným bude vyhovovat a dovede vás k nejvyšší možné pohodě.

Jaké zkušenosti máte vy?

Spánek a práce na směny patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku