Silvova metoda, cesta k lepšímu využití vlastní mysli

Někteří již jistě o této metodě slyšeli, pro jiné se může jednat o naprostou novinku. V podstatě je možné Silvovu metodu popsat jako mezinárodní vzdělávací program rozvoje mysli a kontroly stresu.

Silvova metoda,  jejím základem jsou poznatky o účinnějším použití mozku a mysli, cílem je v podstatě ovládání mysli a využití znalosti o mozkových vlnách.

Vědecký výzkum, který se této oblasti zkoumání věnoval, se započal v roce 1944. Veřejnosti byla tato metoda však představena až roku 1966 v rámci Základního kurzu pod vedením Josého Silvy. V České republice zahájila metoda svou činnost v roce 1992 a nyní již registruje více než 16 tisíc absolventů.

Silvova metoda je založena na postupech dosažení alfa frekvence. Normální, bdělý stav mysli se označuje jako beta, naopak úroveň alfa je spojována se sněním a je při ní sledováno mnoho pozitivních jevů. Mezi uváděné znaky frekvence alfa patří např. vynikající paměťsoustředění, aktivace imunitní soustavy, sladěná činnost levé a pravé hemisféry mozku či přístup do podvědomí. K této úrovni je možné dojít nejen v době klidu, ale i v průběhu náročného dne, např. při střetu s vypjatou stresovou situací.

Při absolvování základního kurzu získáte informace o dosud nevyužitém potenciálu vaší vlastní mysli. Svou mysl se naučíte používat jiným způsobem. Kromě sestupu do hladiny alfa se naučíte i dalším technikám. Vědomosti, které zde získáte, můžete využít vlastním způsobem tak, aby u vás bylo dosaženo změn, které očekáváte. Snahou je tedy naučit se využít potenciál frekvence alfa. Za tímto účelem byly vytvořeny techniky, které využívají již zmíněných pozitiv této úrovně mozku. Po absolvování kurzu je možné dosáhnout tělesného a duševního uvolnění a dále použít některou z naučených mentálních technik. Tyto techniky jsou zaměřeny zejména na:

 • rozpoznání a neutralizaci stresu
 • odstranění napětí
 • celkové zlepšení zdraví
 • řešení specifických zdravotních problémů
 • zbavení se nespavosti
 • vnesení větší harmonie do rodinného a pracovního života
 • zlepšení paměti a soustředění
 • zesílení sebedůvěry
 • stanovení cílů a jejich dosažení
 • zapamatování si snů a jejich využití k řešení problémů
 • rozvíjení tvůrčích schopností a intuice
 • zlepšení komunikace s druhými
 • odstranění starých programů a zbavení se zlozvyků
 • efektivnější učení

Relaxační postupy, které se zde naučíte, fungují jako prostředky v boji se stresem. Jejich používání tedy umožňuje odstranění napětí či pocitu přetíženosti. Dochází též ke zmírnění či úplnému vymizení strachu a deprese. Přínosem vám též bude poznání technik, které slouží ke zlepšení paměti a rychlejšímu vybavování již získaných informací. Po absolvování kurzu objevíte věci, které vašemu zdraví třeba již dlouhodobě neprospívají, a naučíte se je odstranit.

O Silvově metodě lze však nalézt i mnoho pochybností a mnoho nezodpovězených otázek. Někdy se kritika zaměřuje na její skutečnou efektivitu, někdy již i na to, jak Silvova metoda interpretuje samotnou hladinu alfa.

Máte nějaké zkušenosti s touto metodou, ať již osobní či zprostředkované?

Silvova metoda, cesta k lepšímu využití vlastní mysli patří do témat
 • Melatonin Katinka454 04.04.2016 19:25:01

  Co na spánek můžu doporučit melatonin od aurum, ten je nej nej nej !:)

 • Technika sklenice vody Jiří Januschka 03.03.2014 22:09:59

  Tuto techniku jsem použil k nalezení spřízněné duše poté, co mne bývalá manželka připravila o vše - o děti, o celoživotní úspory, o zaměstnání, o téměř všechen majetek. Inspiroval mne k tomu příběh jiného absolventa základního kurzu Silvovy metody kontroly mysli, jehož 1. stupně jsem se před léty zúčastnil. Techniku "sklenice vody" jsem provedl na konci školního roku, večerně jsem studoval střední školu, s cílem, do konce prázdnin nalézt svoji lásku. K osudnému setkání došlo na naprosto nečekaném místě, kde jsme oba neměli být, 10. září. Ten den jsem měl sice už sedět první školní den ve školní lavici, ale neboť jsem se účastnil výběrového řízení k novému zaměstnání, byl jsem předem omluven. Takže fakticky se to stalo v poslední den prázdnin. Za necelé tři měsíce od našeho prvního setkání jsme se vzali, neboť jsme zjistili vzájemnou nepřekonatelnou přitažlivost, a od té doby prožíváme ten nejkrásnější partnerský vztah, jaký jsme si vůbec dokázali představit. Letos oslavíme již 12. výročí a vše zůstalo pořád stejně krásné a zázračné.

 • tomáš 08.03.2012 18:51:01

  ochrana lidských mezilidské vztahy vytvaření vnitřní hojnosti

 • Silvova metoda Lenka 24.09.2011 17:19:24

  Dobrý den,

  v současné době prožívám nejtěžší chvíle svého života. Můj milovaný manžel se zůčastnil kurzů Silvovy metody. Po absolvování těchto kurzů je z něj naprostý d****, který neví co v životě chtít a kam směřovat. Náš vztah navíc ztroskotal, protože tam našel "prý spřízněnou duši", která mu porozuměla, ale žít s ním nechce. Já jako zoufalá manželka bych ho moc ráda zpátky, ale bohužel mám doma jiného člověka nikoliv lepšího, protože stále nic neví. Takže závěrem - já jsem díky Silvově metodě ztratila manžela a teď mám doma úplně cizí člověka, který pořád nic neví a neumí se rozhodnout.

 • Ukázky z kurzu Honza 18.10.2010 22:19:31

  Jak kurz probíhá, na to se můžete podívat. Pokud se přihlásíte na stráncehttp://www.silvovametoda.cz/zp ravodaj do prvního Zpravodaje, emailem Vám přijdou ukázky z kurzu.

 • Jak kurz probíhá? Ivan 13.07.2009 09:00:01

  Zajímalo by mne, kde je možné se přihlásit či jak kurz probíhá? Existuje k popsané metodě nějaká literatura?

  • Re: Jak kurz probíhá? Misa 13.07.2009 17:31:24

   Podrobnější informace o kurzech je možné nalézt např. na http://www.silvamethod.cz/ či se dají o této tematice sehnat knihy – Silvova metoda kontroly mysli, Silvova metoda kontroly mysli pro podnikatele a manažery nebo Člověk léčitel.


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku