Power-napping, spánek, který vás probere

Před zkouškou se vám nakupilo mnoho látky, kterou je potřeba prostudovat? Máte projekt, který je v dohledné době nutné co nejrychleji dokončit? Jste řidiči na dlouhé trase? Či prostě patříte k lidem, kteří toho v noci moc nenaspí a během dne se neustále cítí ospalí? Aby byl mozek schopen intenzivní práce během značné části dne, je třeba ho nechat patřičně odpočinout. Ale jak to udělat, když na spánek nezbývá dostatek času?

Power-napping je metoda nabízející možnost si přes den během krátké chvíle odpočinout a načerpat energii až na další dvě hodiny.

Únava nebo svěžest?

Jistě se vám již stalo, že jste se přes den začali cítit ospalí, a tak jste se šli zhruba na hodinku prospat. A po probuzení jste cítili snad ještě větší ospalost, měli jste problém pouze vylézt z postele a pravděpodobně se vám už nepodařilo po zbytek dne roztočit mozek „na plné obrátky".

Možná jste také zažili (například při čekání v parku na partnera nebo při nudné hodině ve škole), že jste zavřeli oči a na malou chvíli usnuli. Po probuzení (ať už partnerem či rozzuřenou matikářkou) jste se na jednou cítili svěží a plní energie.

Jaký je rozdíl mezi výše zmíněnými příklady? Jak to, že jednou vás spánek skoro vyčerpá a podruhé osvěží? Rozdíl v délce je patrný a zcela zásadní. Pravá podstata všeho ovšem tkví ve fázích spánku, ze kterých jste byly vytrženi.

Fáze bdění jsou dvě - beta a alfa. Ve fázi beta se nacházíte, když máte otevřené oči a na něco se soustředíte. Při fázi alfa máte zavřené oči a na nic se nesoustředíte (jakýsi dřímot). Po usnutí se postupně střídají fáze REM a NREM. REM fáze je charakteristická rychlým pohybem očí doleva a doprava a zdáním snů. V REM spánku dochází k regeneraci našich psychických procesů (myšlení, uvažování,...). Fáze NREM slouží především k fyzické regeneraci a má různé hloubky. REM fáze trvá okolo deseti minut, fáze NREM je značně delší - 70 až 80 minut.

Klíč k odpočinku

Klíčem k odpočinku je vytěžit benefity z REM fáze a přitom se vyhnout fázi NREM, která je delší a je těžší se z ní probrat. Jak na to? Pokud jste unavení, váš mozek potřebuje doplnit síly, proto se po usnutí nejprve propadnete do REM fáze, která bude krátká, zhruba deseti minutová. Po této době je třeba se probudit a zabránit přechodům do hlubších fází spánků. To lze dělat různě, například s použitím budíku.

Opravdovou vychytávkou ale pro tuto metodu je použití svazku klíčů. V REM fázi jsme citliví na hluk. V NREM fázi pak dochází k uvolnění svalového napětí. Takže půjdete-li si odpočinout a necháte ruku se svazkem klíčů volně viset přes hranu gauče, při přechodu mezi fázemi vám povolí svaly a zvuk padajících klíčů vás probudí.

Rozhodnete-li se využít pomoci budíku, je důležité zvolit správný čas. Ten také záleží na tom, jak rychle dokážete usnout. Nicméně ideální doba pro nastavení je 15 až 25 minut. Jakmile budík zazvoní, vstaňte a trochu se projděte. V žádném případě budík nezamačkávejte s tím, že za minutku vstanete. Propadli by jste se do hlubších fází spánků a z těch už se budete probírat mnohem obtížněji. Raději si budík dejte dále od těla a to tak daleko, že se pro jeho vypnutí budete muset zvednout.

Účinek power-nappingu můžete zesílit, pokud si těsně před samotným odpočinkem dáte šálek kávy nebo něco jiného s obsahem kofeinu. Kofein začne v těle účinkovat asi po 40 minutách, takže zanedlouho po probuzení dostane mozek další „povzbuzovák" a vy budete ještě čilejší.

 

Slyšeli jste už někdy o power-nappingu?

Power-napping, spánek, který vás probere patří do témat
 • neco na tom je Jakub 24.12.2014 07:40:57

  Zrovna jsem prisel z nocni,sotva jsem se dosoural domu ,lezim si tu v posteli cca 45min ,mezi tim jsem klimbnul a ? No jako parada ,citim se fajn ... Skoda ze me nenapadlo vyuzivat tyto metody pri Dalkovem studiu na trismenem provozu.

 • Honza 12.06.2012 10:28:41

  Účinek kávy až po 40 minutách? Bože, co to je za blábol. Většina káv působí už po 3 minutách, čaj je na power nap použitelnější.

 • zalezi kuba 07.09.2010 00:44:18

  kazdy to ma jinak, ale ja to delam bezne uz delsi dobu timhle stylem aniz bych si tenhle clanek precetl
  citim se unavenej sup lehnout budik 15-20min pak rychle vyskocit z postele a cista hlava:)

 • nesouhlas Ela 05.05.2010 12:34:54

  Bohužel v této teorii se absolutně nepočítá s tím, že některým lidem dělá poměrně velké obtíže znovu usnout, pokud se jednou probudili... takže si dovolím vyslovit názor, že to opravdu fungovat nemůže...

  • Re: nesouhlas Petr 09.05.2010 21:21:13

   Tuto metodu jsem si samozřejmě vyzkoušel a u mě funguje. Podstatou je, že ji využijete ve chvíli kdy se opravdu cítíte unaveni (klíží se vám oči, nejste schopni se soustředit), takže s usínáním není zas takový problém. Samozřejmě když ji zkoušíte poprvé, usnout není tak jednoduché - člověk neustále myslí na to v jaké fázi se nachází a jak si nejlépe nastavit ruku s klíči...:). Ale jako spousta věcí, i toto se dá postupně natrénovat.

 • Perfektní Marcel 08.05.2010 23:01:43

  O těch fázích znám hodně, ale nikdy mě nenapadlo to takhle využít. Věřím tomu že to takhle funguje. Dokonce rada s kafem je perfektní. Kafe nejen že působí později, ale kofein se váže na buňky, na místa kam se normálně navazuje ADP (= "použitá energie"), z toho důvodu se ADP nemá kam navázat a buňka zůstává čilá. Během spánku dochází k přeměně ADP na ATP(="energie"). Takže vy v podstatě během spánku doplníte energii a kofein způsobí, že ADP neunaví buňky.

 • krátký spánek Ivča 07.05.2010 10:05:37

  Já to mám vyzkoušené, aniž bych věděla, že to existuje jako oficiální metoda. Na mě to funguje. Je opravdu důležité nespat moc dlouho. Jak se usne na delší dobu, tak je to spíš horší než lepší.

 • odpočinek lucka 05.05.2010 20:23:02

  Tak to je zajímavé, určitě to jednou vyzkouším, jeslti to opravdu funguje.

 • krátký spánek Danča 05.05.2010 09:56:34

  nejsem pesimistka, ale tohle má fungovat?!? No nevím, nevím...

 • rychlý odpočinek Jirka 05.05.2010 09:40:19

  no tak něco takového přesně potřebuju. V krátké době nabrat dostatek energie pro další činnost.


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku