Poruchy spánku u dětí

Jak poznáte, že je vaše dítě náměsíčné nebo že má noční můry? A jak byste měli s takovými dětmi zacházet? Jak rozeznat noční můru od nočního strachu?

V průbehu prvních 3 hodin po usnutí nastává u všech dětí neúplné probuzení z hlubokého spánku, a to až dvakrát za noc. U většiny dětí probíhá tato fáze zcela nenápadně - třeba se jen otočí na druhou stranu, otevřou na chvilku oči nebo si něco pro sebe zamumlají, avšak ihned potom usnou. Přechod zpět do hlubokého spánku tedy zvládají bez problémů.

Ovšem přbližně u 10% dětí mladších 6 let neprobíhá tato změna vždy zcela plynule. Místo rychlého přechodu zpět do hlubokého spánku zůstávají děti někdy delší dobu ve stavu „polospánku" - „polobdění". V této fázi se vyskytuje celé spektrum nápadného chování, které znepokojuje rodiče - mluvení ze spaní, dlouho neustávající pláč, tzv. noční děs apod.

Je velmi důležité vědět, že u dětí mladších 6 let za tímto zvláštním chováním zpravidla nikdy nestojí psychické problémy. Nejde o strach ani jiné závažnější problémy, spíše není dokončen proces zrání jejich mozku a přechod mezi fázemi spánku není ještě plynulý. Tento problém se časem vyřeší sám.

Náměsíčnost

Je-li dítě náměsíčné, vstane z postele a chodí sem a tam po pokoji nebo bytě. Dobrým příkladem je nevědomé chození na toaletu. Tyto děti mohou být v nebezpečí, protože např. nevědomky otevírají okna nebo balkonové dveře. Nepodceňte proto bezpečnostní opatření, aby dítě nebylo vystaveno nebezpečí.

Noční děsy

Je to jev úzce spojený s náměsíčností, avšak podstatně znepokojivější. Odborný termín je „pavor nocturnus". Projevuje se tak, že dítě začne po jedné až čtyřech hodinách od doby, kdy usnulo, náhle pronikavě plakat nebo vykřikne. V horším případě kolem sebe kope a bije. Většinou ho ani neutišíte ani neupoutáte jeho pozornost. Dívá se do prázdna a zdá se, že vás nepoznává. Možná se i potí a jeho tep je rychlejší. Takové ataky mohou být krátké, ale také mohou trvat až 20 nebo 30 minut a končí tak náhle, jak začaly. Jako při náměsíčnosti si ani v tomto případě nemůže dítě druhý den na nic vzpomenout. Nejlepší rada pro rodiče je naučit se s nočními děsy žít, nebudit dítě za každou cenu v noci, ani se ho na nic druhý den nevyptávat a tím zvyšovat jeho úzkost, že s ním není něco v pořádku. Mělo by to samo odeznít. Pokud buzení přetrvává po 7. roce života a je to častý problém, vyhledejte odbornou pomoc.

93224817.jpg

Noční úzkost a noční můry

Všechny děti  mají občas v noci ve své postýlce strach. Všechny děti mají občas noční můry. Příčinu těchto úzkostí bychom našli v zážitcích a událostech, se kterými se dítě střetává během dne a pak se na něj „valí". Děti toho musí hodně překonat: nové vjemy, konflikty se sourozenci, odloučení od rodičů a mnoho dalšího. Velké změny, jako je stěhování, narození sourozence, nástup do školky, to vše malé dítě může ještě více vyčerpat. Oni si své pocity neumějí utřídit a jen zřídka umí říct, co je doopravdy zneklidňuje. Možná mají strach ze strašidel a příšer. Dbejte proto na to, abyste dodržovali večerní rituály, naslouchali svým dětem, brali vážně jejich starosti a ujistili je vždy, že je máte rádi. Dejte jim pocit bezpečí a jistoty.

Špatné sny se vyskytují obzvlášť u dětí mezi 3 a 6 lety. V té době totiž začínají děti přemýšlet o svých pocitech, aniž by si je uměli rozumově vysvětlit a ve snu se třeba takový pocit viny stane ještě bizarnější. Pokud se dítě ze špatného snu probudí, cítí se i nadále ohroženo, bojí se a potřebuje vaši útěchu. Objímejte ho, dokud se neuklidní. Noční lampička může také pomoci dítěti zorientovat se po špatném snu ve svém okolí.

Pokud má vaše dítě špatné sny velmi často, vězí za tím pravděpodobně nějaký problém. Zvažte odbornou pomoc. Jestli jde o noční můru nebo noční děs poznáte podle doby, kdy se dítě budí. Sny se nám zdají v REM fázi spánku, do které upadne dítě poprvé teprve po 3 hodinách. Ve druhé polovině noci jsou pak REM fáze mnohem častější a intenzivnější, takže sny se nám zdají převážně v tomto čase. Oproti tomu ataky nočního děsu se vyskytují hlavně v prvních čtyřech hodinách po usnutí, čili v první třetině noci. Z hlubokého spánku dochází k neúplnému probuzení a změna zpět se pak nepodaří hned.

 

A jaké zkušenosti máte se spánkem vašich dětí vy? Máte nějaký osvědčený tip?

Poruchy spánku u dětí patří do témat
 • Kristýna 08.04.2017 23:14:37

  Mám 7letou dceru, občas se po hodině spánku vzbudí s brekem a ma úplně vystrasene oči, říká většinou ze se boji ale jinak nic víc neřekne.prostě jen vystrasene pláče a pak do deseti minut zase usne. Druhy den o tom neví. Nevíte náhodou čím by to mohlo byt? Stává se to třeba 2x za týden, pak 1x za měsíc. Ma někdo podobne zkušenosti?

 • Nespavost Iveta 05.09.2016 20:12:53

  Máme 8letého syna.Večer když má jít spát,stěžuje si na bolest břicha,brečí.Ve svém pokojíčku nechce usínat.Říká že má v hlavě ošklivé myšlenky a nemůže se jich zbavit.Snažila jsem se to z něj dostat,řekl mi že se o nás (rodiče)bojí a že zůstane sám.Taky že se mu zdálo něco špatného.Trvá to asi 2 až 3 týdny.Nevím co dělat

 • Diana 05.11.2013 14:59:46

  My jsme s tim taky bojovali, ale pak jsem si ji zkusili brat do postele a to moc pomohlo... hlavne metoda pani doktorky Labusove, je o tom hodne na internetu, pokud vahate doporucuju vyhledat...
  A jeste dobry clanek tady:http://www.kralovske-spani.cz/zdravy-spanek-deti/
  kd eje popsano, proc deti obvykle nespi

 • noční děsy u syna 10let Moonika 03.02.2011 00:25:26

  Můj syn má 10 let a skoro 3 měsíce pozoruji jeho divne chování v noci.Vstane a chodí po bytě s pláčem.Něčeho se bojí a nedokáže říct co ho trápi.Už dokonce odemknul v noci dveře bytu a šel bosky v pižamku ven.Kdybych neslyšela odemykání klíču,nevím jak by to dopadlo.Nebo si sedne ke stolečku a začne něco hledat v šuplíku a pod.Nejčastěji vstává a chodí do koupelny,tam pak neví- proč tam šel a vzápětí jde s pláčem do postele.Budí se vystrašený,nebo začne plakat ve spánku a nevím proč.Jsem z toho zoufalá, trápím se tím pač se bojím ,ať se mu nestane něco horšího.Přemýšlím zda nevyhledat odbornou pomoc,děkuji.

  • Re: noční děsy u syna 10let Láďa 20.08.2013 17:45:09

   Dobrý den, reaguju opožděně, ale třeba to pomůže dalším rodičům které trápí podobný problém. Také náš syn prožívá pravděpodobně noční děsy, projevují se obrovským strachem z něčeho co sám nedokáže popsat, doprovozeným třesem těla a zubů. Není asi důležité popisovat podrobně projevy, jelikož mohou být u každého dítěte rozdílné, každopádně se podle toho co jsem se tu dočetl a podle lékaře jedná o noční děsy a náměsíčnost tak jak tu bylo popisované, i u našeho syna se jedná o nedozrálou část mozku což nám potvrzuje CT vyšetření na které pravidelně docházíme i z důvodu problématického chovaní od školkového věku. Nyní je synovi 9.let a noční děsy nebo náměsíčnost doposud neustala, také začal hlavně v období úplňku vycházet z bytu a musíme zabespečovat dveře, což je asi nejvíc znepokojivé, každopádně jsme na jeho konkrétní problém, nalezli i po radě lékaře, asi nejlepší způsob jak zklidnit jeho mysl a to tím že se chováme naprosto přirozeně, nesnažíme se ho budit a zbytečně na něj mluvit, zvlášť ne hlasitě, v klidu ho doprovodíme do pokoje ulehneme s nim do postele a utěšíme ho stejně jako když normálně usíná, mám vyzkoušené že reaguje na můj dech, myslím tím na můj klidný dech a pokojné oddechnutí, většinou v zápětí na to z hluboka oddychne a dál pokračuje ve spánku až do rána.
   Přeju všem rodičům pohodu, klid a radost ze svých ratolestí. Láďa

  • Re: noční děsy u syna 10let tonda vlákno 22.04.2012 13:48:58

   asi bude na palici

  • Re: noční děsy u syna 10let Evík 04.01.2012 08:34:45

   to budou nočni děsy,naše holka 8 letá to ma taky,vstane a príjde ke mě a zbrekotem něco povídá ,věčinou samé blbosti,ráno si nic nepamatuje.Doktorka riká ,že to jsou ty děsy noční a že po 7 letech by to chtělo už na neurologii.

 • špatné spaní MArcela Matulíková 09.07.2010 13:15:45

  Dobrý den. Chtěla bych poprosti o radu s mým 6. měsíčním synem. Syn je z pátého těhotenství. Byl vyvolán v 9,5 měsíci z důvodu abnormálních pohybů. Do 6.tého týdne nám vůbec nespával, až v 6 týdnu nás naučili v nemocnici stahování do kozelce. V nemocnici přešel na umělu výživu BEBU z nedostatku mateřského mléka a byl na probiotikách, pro bolest bříška a prdíků. Během stažení nám spával bez problému. Od 4. měsíců už protestoval spávat se stažením, tak jsme ho přestali stahovat, 3 dny si zvykal spát bez stažení. Po 3 dnech spával bez problému, po 4 hodinách se budil na jídlo. Dnes je mu 6. měsíců a celé noci promrčí a jí každé 3 hodiny 130 mlíka. Přez den spí hodinu a půl, odpoledne půl hodinky. OD narození je je hodně živej. V měsíci držel hlavu, ve 4 měsících seděl a teď chodí, líce v chodítku a chodí i za ruce. Celkově nám ale pořádně neposedí, musí být pořád v pohybu. Sní nám kašičky, přesnidávky, zeleninku, stravu k jeho věku. Neublinkává, stolici má v pořádku, čůrání má v pořádku, čaje vypije dostatečně. Takže noční problémy má 3 tádny, a při návštěvě lékaře nám dala kapky do nosánku, že má zaraženou rýmu že z toho důvodu nespí. Celý týden jsme kapali, ale žádná rýma se nespustila. Dala nám dietu že měl normální 3x denně stolici tak si myslela, že má boleníčka a proto jsme byli na týdení dietě a přesto se nic nezměnilo. Stále noční nespavost trvá. Tímto vás prosím o radu, jak to mám řešit dál. Není přeci možné aby celé noci nespal. Moc děkuji. Matulíková

  • Re: špatné spaní Veronika 23.07.2011 14:00:00

   Dobry den rozumim vam mam skoro to sami .taky mam velice ziveho klucika rocniho v noci se budi a spat zazadnou cenu nechce.delame vsechny mozny ritualy vykoupat napapat a se slovy hezky spinkej de spat to spi tri hodky a pak uz do rana nic.a to navic nespi v vpostilce ale semnou v postely protoze vpostylce by se urval .tak vam preji pevny nervy.

 • Nespavost Veronika 23.07.2011 13:52:51

  Muj rocni chlapecek od malicka spatne spinka ,budi se v noci neplace ale chce si hrat .v postylce spat nechce to prorve i celou noc.dela to kazdou noc jeto peklo nevim co mam delat snad vsechny rady sem vyskousela a nic.namate nakou radu.

 • nespavost ditete Lenka 01.04.2011 13:07:34

  Mam chlapecka 2 roky, do pul roku mi prorval cele dny, vsichni mi rikali, ze to jsou prdiky, ale zdalo se mi to uz prilis, ale v noci spal kupodivu vyborne, budil se jen jednou, ale od 6 mesice, co mu zacaly rust zoubky je to docela vycerpavajici.Nekdy se vzbudi uz po pul hodine, co ho dam spat, krici, stoji v postylce a zadne domluvy a chlacholeni nepomaha, jedine kdyz ho vezmu k sobe do postele, ale to se pak nevyspim stejne.Nechtela jsem, aby si na to zvykl, ale on je schopen kricet treba hodinu a je uplne nepricetny.Bydlime v panelaku takze si nemuzu dovolit ho tam nechat dlouho kricet.Myslim si, ze mu jinak nic nechybi, pres den je hodne aktivni, porad se musi necim zabyvat, nevydrzi chvilku v klidu.Nevim uz, jak na nej, aby spal v pohode a ja taky, nemate nekdo nejakou osvedcenou radu?

 • nespavost katynka 30.03.2011 09:30:26

  Dobrý den ,mám dvouletého syna který již asi půl roku pravidelně v noci nespí...:( pravidelně od 2h.-5.hráno tam křičí a brečí a my stojíme u postýlky jak sudičky a hledáme zda ho něco nebolí,či zda má v pokoji strach,zjistili jsme že tím to není.kolikrát jsem si k němu do pokoje i lehla aby se nebál nebo tak,usíná s malou lapičkou nemá tam úplnou tmu když jde spinkat samozřejmě že když konečně usne chodíme ji vypnout..Jen mi to nepříjde normální aby každou noc si v noci takhle pozpěvoval ,nám to drancá uši ,jsme vyčerpaní,chování nic nepomáhá ani jeho oblíbená hračka prostě nic.Není to klasický pláč který d+ěti mívaj když třeba upadnou ale tohle se dá jedině přirovnat k řevu lva :)Nevíme si rady ,já osobně si myslím že to není normální nebo ano?přestane to někdy?začne spát celou noc?já jenom že žijeme v panelákovém bytě a vše je slyšet u sousedů a ted co budou již tepla tak budeme opět spát s potevřenými okny a tady se ten pláč nese přes celou naší alej paneláku,již loni na nás jedna paní zavolala i strážce zákona zda malému neubližujeme ,byla jsem z toho vyřízená.Neměla jsem jim to za zlé,ale prosím poradte nám co máme s prckem dělat?je to na to nějaká rada nebo si máme zajet na nějaké vyšetření?člověk nemůže přece být každou noc takhle vzhůru je velmi hyperaktivní,přes cca,jsou to 3.měsíce co mi přestal chodit spinkat po obědě,a únava na něm není vidět žádná vydrží být v noci vzhuru a celý den lítá po venku a on i přes to v noci křičí a nebo si tam ty tři hodiny zpívá...ještě Vám sdělím že máme pravidelný dení režim po večerníčku je koupání a poté cca v půl8 večer je uložen do postýlky,a pravidelně ráno v půl 8 jsme na nohou.je to zlatíčko ale nevíme si s tou jeho nespavostí rady. předem moc děkuji za jakoukoliv radu a odpověd.

 • noční děsy Martina 14.02.2011 11:58:37

  mám možná ten samý problém se svým synem 9,5 roku jako paní Monika. Občas se stane že se v noci zbudí s pláčem, celý zmatený, chová se divně a má z něčeho strach. Taky se stává že někam jde a neví proč. chvílema mluví strašně potichu a najednou začně mluvit hodně nahlas. Pokaždé z jeho chování mám hrůzu, bojím se aby si nějak neublížil.

 • Nespavost dítěte Lenka 04.02.2010 13:09:09

  Já mám skoro 20měsíční dcerku,od narození špatně spinká,vstávání i 7x 8x za noc bylo normální,přes den taky málo spinkala,třeba jenom po půl hodinkách.Postýlku jsme taky přemistovali ale nepomohlo,dr. nám řekla že se to samo upraví.Dnes k ní vstávám tak 3-4x za noc,budí se pláčem,někdy se jenom vrtí,otáčí a nemůže najít vhodnou polohu na spinkání.Upřímě mé síly jsou kolikrát na dně,manžel dělá celé dny a v noci je rád že spí vedle v pokoji.Pořád doufám,a čekám,že "UŽ" konečně se to upraví a já se vyspím alespoň 3 hodinky v kuse:)

  • Re: Nespavost dítěte Eva 25.09.2010 21:28:30

   Mně se syn budil po hodině každou noc až do čtyř let, ale pak jak když utne. Problém ovšem opětovně nastal, když jsme jej přestěhovali do jeho pokoje, kde se někdy i po hodině budí s pláčem nebo vyjde a přeleze do pokoje ke svým sestrám, kde si k některé lehne a tak spí až do rána nebo zůstaně s pláčem na chodbě nebo za dveřmi do ložnice. Většinou jsem to ovšem já, kdo se k němu v noci potácí a pokaždé půl hodiny u něj leží, aby usnul - a to je mu už 5,5, roku... :-(. Začínám mít pocit, že budeme muset vyhledat odbornou pomoc...

 • Nespavost dítěte Lenka 07.02.2010 20:14:06

  Mám 2 letého syna a od narození spíme v noci tak, že jsem asi 5minut před zhroucením..během prvního půl roku jsem spala v noci asi tak hodinu a to po 10minutach,přes kojení,zvracení malého a neustálý křik se víc nedalo..dnes je to lepší..nebo jsem si asi zvykla..nevim..ale jedeme dál..prý bude líp..

 • nespavé děti Katka 07.02.2010 15:37:08

  Mám 3,5 roku kluka 9.měsíčního kluka.S tím starším "bojuje" v noci manžel v pokojíčku a s tím mladším já v ložnici.Ten starší je vzhůru třeba 2h po usnutí,budí se s brekem,říká,že se bojí,že je tam sám.Manžel,ale spí s ním v jedné místnosti,ale v těch 22h tam ještě není.pak se vzbudí ještě několikrát za noc,ale to už nebrečí.No a ten mladší,ten je vzhůru i hodinu po usnutí,někdy pomůže pochovat,někdy musím nakojit.Takře máme doma taky veselé noci :o)))).

 • Nespavost dítěte Radana 10.12.2009 13:41:09

  Našemu synovi se také zdály neustále šatné sny a probouzel se…dlouho jsem tomu nechtěla věřit, ale nakonec mu pomohlo jen přesunutí postýlky na jiné místo…nikdy jsem na to neěřila, ale nejspíše nějaká energetická pole…

  • Re: Nespavost dítěte Zuzka 31.01.2010 17:30:04

   Mám 10 měsíční dceru,která se mě neustále budí ze spání. První jsem si myslela,že to bude od zoubků, ale má už 4 zoubky a buzení trvá nadále. Manžel to vzdal a odstěhoval se nám z ložnice do pokojíčku ke starší dceři. Já jsem už docela vyčerpaná nevím si rady , ale chtěly jsme děti , tak to přežijeme. Vždyť ten úsměv stojí za to.


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku