Usínání malých dětí

Pokud dáme dítě do postýlky mělo by za pár minut usnout. Když usneme, náš organizmus je neklidný, mozek se uvolňuje. Zhruba tak po hodině spaní, usíná i naše tělo. Mozek v této době překypuje činností, oční bulvy se rychle pohybují, zdají se sny. Přibližně po dvaceti minutách se uklidní i mozková činnost. Tento cyklus se opakuje několikrát za noc. Sny nám zaberou asi deset procent noci. Nejmenší děti sní nejvíce, o čem se jim zdá – to zatím nikdo nezjistil.

Noční buzení je u malých dětí normální. Souvisí se střídáním lehkého snění a hlubokého spánku. Není potřeba hned dítě brát z postýlky, většinou zase samo usne.

Děti obvykle rostou v noci a to až 1,5 cm za noc. Takže v růstovém období je noční buzení často přisuzováno právě růstu. Není to, ale jen růst co našim nejmenším stěžuje noční spánek.

Obvykle to také bývá doba klubání zoubků, což je samozřejmě také bolestivá záležitost.

Spánkové návyky je třeba začít budovat již okolo 6. měsíce života dítěte. Usínáni ve vlastní postýlce v temném, klidném pokoji. Uspávací rituál pomůže dítěti rozlišit kdy je den a kdy je čas jít spát.

Děti se před spaním potřebují uklidnit. Večer tedy není určitě vhodnou dobou pro dovádění. Což je největší specialitou tatínků, kteří přichází k večeru z práce. Zkazí tak mamince veškerou dřinu, kterou vynaloží na zklidnění ratolesti.

Pokud dítěti vytvoříte uspávací rituál na který si zvykne, nebude časem protestovat. Je-li přesvědčeno, že Vás pláčem přivolá k postýlce, proč by neplakalo?

Pozornost je třeba věnovat pláči při, kterém se spolu s kňouráním zaslzí dítěti oči. Slzy bývají znakem, že  dítě opravdu něco trápí.

Několik typů pro uspávací rituál:

 • Koupel - teplá koupel uvolní svaly a navodí správný pocit únavy
 • Kaše - večerní porce kaše spolehlivě nasytí hladové bříško, lépe než cokoliv jiného
 • Teplý nápoj - sklenice teplého mléka, zasytí a uklidní
 • Vlastní postýlka - místo určené pouze pro spaní (nedávat dítě přes den do postýlky, aby si hrálo)
 • Stejné gesto - pusa, pohlazení, oslovení - „dobrou zlato"
 • Pohádka - jestli chcete, aby dítě usínalo samo je lepší ji pustit na cd přehrávači
 • Temný pokoj - pokud Vám přes okno svítí pouliční lampa, bude se Vám určitě hůře usínat
 • Správné větrání - pravidelné větrání je nezbytné, obzvláště pak před spaním

V dnešní době plastových oken se příliš málo větrá. V zimním období se to přisuzuje zejména snaze co nejvíce ušetřit za teplo. Možná je to i dáno tím, že kvalita venkovního ovzduší se rok od roku zhoršuje. Lidé se tím pádem domnívají, že častým větráním do svého bytu nechávají proudit škodliviny nahromaděné v ovzduší. Opak je ale pravdou. Vždyť častěji jsme vězni výparů moderních stavebních hmot, prostředků na ochranu dřevěného nábytku a špatně fungujících klimatizací.

 • Malý trik pro maminky malých nespavců - hlazení středem čela směrem od vlásků k nosíku ( vyvolá u kojenců reflex zavírání očí, dítě pak během chvilky usíná)

Závěrem bych chtěla říci, že vytváření spánkových návyků vyžaduje značnou trpělivost a pevné nervy ze strany rodičů. Někdy to bývá běh na dlouhou trať.  Nezoufejte však, odměna se určitě za nějaký čas dostaví v podobě prospané noci dítěte i rodičů. Chce to zvolit vhodný uspávací rituál a důsledně ho každý večer opakovat.

A jaké zkušenosti máte vy?

Usínání malých dětí patří do témat
 • uspávání Monka 30.06.2015 13:06:51

  já jsem si to objednávala z internetu, na pexik.cz. na strop to odráží souhvězdí a je to opravdu dobře provedené

 • uspávání Tandy 30.06.2015 12:05:46

  co to je? o tom jsem neslyšela, to je nějaký plyšák? ale pokud vám to pomohla tak bych to asi také zkusila, už nevím jak bych malou uplatila, vím že je to nevýchovné, ale prostě už nevím no

 • uspávání Monka 30.06.2015 08:07:42

  My jsme s usínáním osamotě též docela dlouho bojovali. Nakonec nám pomohla hvězdná želvička, tak třeba by vám též pomohla

 • uspávání Tandy 29.06.2015 22:10:57

  máte nějakou radu, jak to udělat aby dcera chodila sama spát? Jsem už docela v koncích a nevím, co sní...

 • uspávání Luca 19.05.2009 10:25:18

  My jsme doteď uspávali našeho drobečka v náručí. ale vzhledem k tomu, že mu je už 8. měsíců a váží téměř 10kg, učíme ho usínat v postýlce. Ale je to tedy více jak 30 min boj, zpíváme, hladíme…, ale náš bobánek sebou v postýlce šije, převrací se atd. No a když konečně usne, budí se pak jetště v noci a chce si povídat. Noční mlíko se mi podařilo odbourat, ale o tom, aby spal celou noc si asi zatím můžu nechat jen zdát,


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku