Chcete zhubnout? Spěte déle. Špatně spíte? Zhubněte

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Poslední dobou se hodně píše o tom, že přiměřené množství spánku má pozitivní vliv na naši váhu. Žádné hubnutí se bez dostatečného množství spánku neobejde.

V řadě studií bylo skutečně prokázáno, že spánková deprivace vede k přejídání a tím k nárůstu hmotnosti.

Sledování zdravých dobrovolníků obou pohlaví po několik dnů ve výzkumném zařízení ukázalo, že účastníci skupiny, které byla omezena možnost spánku, druhý den jedli více.

Přesněji ti, kterým bylo bráněno se vyspat do sytosti (v průměru o 80 minut spánku méně), druhý den přijímali průměrně o 500 kalorií více než členové skupiny s neomezovaným množstvím spánku.

Dlouhodobě jde o velké množství kalorií, které vede k poměrně výrazným váhovým přírůstkům. Kupodivu skupina s vyšším příjmem kalorií totiž nespálila více kalorií než jejich kolegové, kteří strávili spící v posteli o hodinu a půl denně více.

Kratší spánek zvyšuje náš apetit

Z pohledu fyziologie je spánek pro organismus nepostradatelným časem, kdy dochází k sekreci mnoha hormonů, které regulují funkci našeho organismu. Pokud se u různě spících skupin dobrovolníků sledovaly krevní vzorky, ukázalo se několik odlišností v hladinách hormonů zapojených do řetězce metabolických signálů vedoucích k hladu.

Muži s omezeným spánkem vykazovali zvýšenou hladinu hlad stimulujícího hormonu ghrelinu. Zatímco krevní vzorky žen s omezeným spánkem měly nižší množství hormonu GLP-1, což je hormon omezující apetit. Jinými slovy se muži i ženy po kratším spánku budili více hladoví.

Začarovaný kruh

Obézní lidé a lidé s nadváhou často poukazují na špatnou kvalitu spánku, které musí čelit. Přitom dobrý a kvalitní spánek je obecně velmi důležitý pro fyzické i mentální zdraví nás všech.

Nekvalitní spánek je spojen s negativním vlivem na kardiovaskulární systém, který je u lidí s nadváhou už tak vystaven velké zátěži. Nedostatečný a nekvalitní spánek zvyšuje totiž riziko vysokého krevního tlaku, vyskytují se nepravidelnosti srdečního rytmu, infarkt nebo mrtvice. Obezita riziko spánkové deprivace výrazně zvyšuje.

Jedna z nejnovějších studií ukazuje, že zlepšení kvality spánku může nastat po snížení tělesné váhy, zvláště v oblasti břicha. Nezáleží přitom, zda úbytek váhy nastane prostou dietou či kombinací diety a cvičení.

Dvě skupiny jedinců s nadváhou po 6 měsících diety (skupina A) či diety se cvičením (skupina B) vykázaly v průměru snížení váhy o 6.8kg a 15% redukci břišního tuku. Obě skupiny vyplnily před začátkem sledování i na konci dotazník zaměřený na kvalitu spánku.

Zkoumala se kvalita spánku na základě zjišťování údajů o přítomnosti spánkové apnoe, o nespavosti, o spánku bez odpočinku či nadměrném spánku, o denní únavě a používání sedativ a prášků na spaní.

Po skončení studie se ukázalo, že bez ohledu na způsob hubnutí se kvalita spánku zúčastněných zlepšila o 20 %.

Chcete zhubnout? Spěte déle. Špatně spíte? Zhubněte patří do témat
  • Václav 03.10.2016 14:25:40

    S hubnutím prý skvěle pomáhá sladidlo DiaChrom - existuje i se stévií :)

  • Tak, tak Hana 27.11.2014 12:50:36

    Přesně, každému vyhovuje něco jiného, dostatek spánku je třeba, to ano, ale podle mě nemá vůbec žádný vliv na hubnutí. Pokud chce člověk zhubnout, musí zdravě jíst, hodně se hýbat a hlavně omezit cukry! Já se to snažím dodržovat, nesladím cukrem ani medem, jenom nízkokalorickým sladidlem SlaDIA, to je super, chutná mi a je vhodné jak pro diabetiky tak právě pro redukční diety.

  • To jsou zase kváky Slávka 15.11.2012 19:09:22

    Když pracuji do noci, tělo potřebuje živiny, hlavně sacharidy,tak spaluji, je fakt, že někdy nějaká čokoládička padne,spím 6 hodin, což je podle rádoby vědců málo ,ale mně to stačí, ráno kafe na vzpamatování, a první jídlo, když to jde dobře ,kolem desáté,tak nějaký jogurt nebo mlsnotu.Že bych trpěla hladem nemůže být ani řeči.A že bych přibírala, tak to ani náhodou. Uznám,že zářná životospráva to není, ale každý má jinak nastavený metabolismus a jiné zvyklosti.To to zase trefili!


Adresář

Diskutujte na téma Spánek a sny

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku